Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kosztolányi Dezső

Kosztolányi költészetének egyik meghatározó tematikai vonása az emberi lét végességének folytonos emlékezetbe idézése. Nincs olyan verseskötete, amelyben a halál, az elmúlás tudata ne kapna jelentős szerepet. Az emberi lét korlátozottságából fakadó rezignáció és a végtelen átélésének igénye arra utal, hogy Kosztolányi lírája bizonyos értelemben metafizikai összefüggésben értelmezi a költészetet. A teljesség, az örök, a csoda iránti nosztalgikus vágy azonban reflektál a maga beteljesíthetetlen voltára, ezért Kosztolányi poétikája a transzcendencia feltárulását ígérő látomással és a metafizikai tartalmakat sugalmazó szimbólummal szemben a játék szövegszervező szerepét állítja középpontba. A teljességnek ugyanis Kosztolányi költészete merőben fiktív létet tulajdonít, ennek megfelelően „megtapasztalását” is fikcionáló gesztusokhoz köti. A játék által teremtett ’mintha’-szituációban úgy válnak átélhetővé az abszolút minőségek, hogy közben nem-valós voltuk folytonosan a tudatba idéződik. A játék során a megszólaló lírai alany két világ közé helyezi magát, e köztesség azonban nem két realitás, hanem a ténylegesen fennálló és az elképzelt közötti térként határozható meg. Ebből fakad, hogy Kosztolányi lírájától idegen az a látnokköltői szerep, amely a víziót a metafizikai szférába történő beavatódásként fogja föl. Ennek a látnoki beszédmódnak a szarkasztikus hangvételű jellemzése olvasható a Marcus Aurelius című ódában, mely ezt a költői szerepet silány szemfényvesztésként utasítja el: „Semmi, ami barbár / nem kell soha nékem, semmi, ami bárgyú. / Nem kellenek ők se, kik titkon az éggel / rádión beszélnek, a jósok, a boncok, / a ferde vajákos, ki cifra regéknek / gőzébe botorkál, csürhe silányok, / kik csalva, csalatva egy jelre lehullnak / s úgy fintorog arcuk, / mint a bolondé.” A játéknak mint poétikai elvnek a középpontba állítása révén Kosztolányi olyan sajátszerű lírai nyelvet alakított ki, amely – karakteresen eltérő költészetértelmezésének is betudhatóan – Ady beszédmódjától teljesen független fejleménynek tekinthető. A játék poétikai elvvé emelése az első Nyugat-nemzedék másik jelentős költői teljesítményt felmutató alakjának, Babitsnak a költői nyelvétől is karakteresen megkülönbözteti Kosztolányi lírai beszédmódját. A költészet bölcseleti hangoltságát, majd erkölcsi felelősségtudatban gyökerező komolyságát hangsúlyozó babitsi költészetértelmezéstől idegen a játék önfeledtségét és öncélúságát valló Kosztolányi-féle felfogás. Az Esti Kornél énekének játékosságot, szeszélyt és „felszínességet” hirdető ars poeticus sorai aligha véletlenül idézik meg, és helyezik gúnyos kontextusba a búvár alakja révén Babits Atlantisz című versét: „Mit hoz neked a búvár, / ha fölbukik a habból? / Kezébe szomorú sár, / ezt hozza néked abból. / Semmit se lát, ha táncol / fényes vizek varázsa, / lenn nyög, botol a lánctól, / kesztyűje, mint a mázsa, / fontoskodó-komoly fagy / dagadt üvegszemébe. / Minden búvárnak oly nagy / a képe.”

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave