Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tóth Árpád

Tóth Árpád költészetét az irodalmi köztudat többnyire Juhász Gyula lírájával rokonítja, s nem is alaptalanul. Mindkettőjük poétikájában jelentős szerephez jut az elégikus hangoltság és a zeneiség. További hasonlóság, hogy leíró verseik többnyire természetélményt jelenítenek meg. E kétségtelen párhuzamok ellenére azonban a két költő versbeszéde között alapvető különbségek mutatkoznak. Tóth Árpád dikciója Juhász Gyuláénál is személyesebb, gyakori a konkrét vershelyzet, amely aprólékos kidolgozást kap. A lírai én előszeretettel jeleníti meg saját alakját, s többnyire lelkiállapotát is részletesebben mutatja be, mint Juhász Gyula verseiben. A másik szembetűnő eltérés abban mutatkozik, hogy míg az idősebb pályatárs poétikai eszköztára kifejezetten egyszerűnek mondható, addig Tóth Árpád lírai nyelvét – a modernség esztétizmusának szellemében – a virtuozitás igénye alakítja. A nyelvi megalkotottság hangsúlyozásának, a természetessel szemben a mesterséges szépség előnyben részesítésének modern törekvése a rímtechnika, a képhasználat és a mondatszerkesztés terén egyaránt érezteti hatását. Juhász Gyula képalkotása gyakran toposszerű elemekre épül, ezzel szemben Tóth Árpád kedveli a meglepő, egzotikus, bizarr hasonlatokat és metaforákat. A figurativitás terén sokkal inkább az egyedi, sokszor játékosan kimódolt megoldásokhoz vonzódik, semmint a közkeletű sémák felhasználásához. A két szerző verseinek zeneisége is erősen különböző karakterű: míg Juhász Gyula költeményeiben a verssor és a versmondat legtöbbször egybe esik, addig Tóth Árpád művei változatosan alkalmazzák az áthajlás különböző formáit. A rímek összecsengése az enjambement miatt kevésbé kelt dalszerű hatást, ami a hangzásnak összetettebb, enyhén disszonáns jelleget kölcsönöz.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave