Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Szomory Dezső

Szomory dramaturgiája elsősorban a vígjátéki effektusokkal is bátran élő középfajú drámákban mutatja fel legmeggyőzőbb teljesítményeit. A Györgyike drága gyermek (1912) valószínűleg a szerző legsikerültebb darabja, s a viszonylag kései Takáts Alice (1930) is Szomory jelentős művei között tartható számon. Mindkét drámára érzékelhető hatást gyakorolt a tézisdráma dramaturgiai öröksége, amennyiben mindkettő egy-egy erkölcsi problémát állít középpontba. Noha Szomory szinte valamennyi drámájának műfaját színműként határozta meg, aligha sorolható mindegyik a középfajú dráma kategóriájába. A Hermelin (1916) például vígjáték, míg a II. József császár (1918) vagy a II. Lajos király (1922) a szórványosan előforduló komikus jelenetek ellenére tragédia. A komikus effektusok itt ugyanis nem érintik a dráma által középpontba állított konfliktust, s egy-egy humoros-kedélyes hatást keltő zsánerfigura felléptetése (mint Chanclos grófnőé a II. József császárban) vagy a bölcs bolond szerepkörének mozgósítása (a II. Lajos királyban) önmagában még nem alakítja középfajú drámává a darabot, ahogy Shakespeare tragédiái esetében sem teszi kérdésessé a dráma műfaját a komikus elemek szerepeltetése. A komikum iránti fogékonyság mindenesetre jellemző Szomory dramaturgiájára, fontos szerep hárul rá az olykor pátoszra hajló, esztétizáló, szecessziósan dekoratív dikció ellensúlyaként.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave