Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Déry Tibor: A befejezetlen mondat

Egészen másfajta hagyományok kereszteződésében áll Déry Tibor A befejezetlen mondat című regénye, mely – miután egyes részletei folyóiratokban 1935-től olvashatóak voltak – kéziratban már 1938-ban elkészült, de megjelenésére 1947-ig várni kellett. Déry társadalmi regényt írt. A 30-as évek társadalmának két jellegzetes, a fasizálódó Horthy-rendszer hatalmi szerkezetében veszélyeztetett, eszközeitől mindinkább megfosztott, de ellentétes érdekű osztályának sorsát, a pesti nagypolgárságét és a politikailag megosztott munkásságét két család, a külső Lipótvárosban élő Parcen-Nagy család és a Váci út környékén élő Rózsa család történetében jeleníti meg. A megjelenés tíz évnyi késése hosszú időre meghatározta a regény utóéletét. Lukács György egy másik történeti korszak kezdetén, 1948-ban a pártosság perspektíváját hiányolta Déry művéből.357 Vele szemben Németh Andor, aki barátként végigkísérte a regény keletkezéstörténetét, és 1939-ben lépéseket tett egy esetleges francia fordítás ügyében,358 Thomas Mann Varázshegyével és Proust poétikai teljesítményével méri össze a regényt. A magyar kritika főszólama azonban ekkor lényegében már megszakította szellemi kapcsolatait a század első felének modernizmusát meghatározó filozófiai, regénypoétikai felismeréseivel és megfontolásaival, melyek a valóságot nem faktikus adottságként, hanem tudati, nyelvi konstrukcióként közelítették meg. Lukács György A realizmus problémái című 1948-ban eredetileg németül megjelent munkáját e mondatokkal kezdi: „A valóság minden adekvát megismerésének alapja, akár a természetről, akár a társadalomról van szó, a külvilág objektív mivoltának, tehát az emberi tudattól független létének elismerése. A külvilág minden felfogása csupán a tudattól függetlenül létező világ tükröződése az emberi tudatban. (…) A tükröződés elmélete közös alapja minden formának, amelyben az emberi tudat a valósággal elméletileg és gyakorlatilag elkészülhet.”359

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave