Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A költészet beszédmódbeli megújulásának lehetőségei és változatai az 50-es években és a 60-as évek első felében

Az 50-es évek első felének nyilvánosságát uraló politikai eszmények kizárólag ideológiai szempontok szerint megítélt agitatív funkciót tulajdonítottak az irodalomnak. Ezzel a propagandisztikus költészettel kapcsolatban valószínűleg nem nagyon érdemes bármiféle poétikai hagyományt emlegetni, illetve ha mégis, leginkább egy alsóbb irodalmi regiszterét, a verselgető dilettantizmussal határos vagy azt gyakran átfedő, csökönyösen eleven, 19. századias stílromantikáét. E költészet tárgya a Szovjetunió, a párt és annak vezetői iránti hódolat kifejezése mellett az elidegenedett munka hazug apoteózisa volt. A pártutasításra születő alkalmi antológiák szerzői között több korábban jelentős teljesítményt nyújtó költőt találunk, rajtuk kívül számos olyan fiatalt, akik a háború után a népi kollégiumok környezetében kezdték írói pályájukat. Az utóbbiak közül a késő modern magyar költészet beszédmódbeli megújulásának kezdeményezői között kell emlegetnünk a dunántúli Felsőiszkázról származó Nagy Lászlót. Költői pályáján mások mellett Simon Istvánnal és Juhász Ferenccel együtt ő is népi kollégistaként indult, első verseskötete, a Tűnj el fájás 1949-ben jelent meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave