Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A parabolikus próza etikai gondolkodása (Sarkadi Imre, Cseres Tibor)

1956 után mindazok az írók, akik nem kerültek börtönbe, személyes ízlésük és erkölcsi beállítottságuk szerint igyekeztek megtalálni a módját, hogy miként folytathatják írói működésüket, és – amennyiben ennek szükségét érezték – miként fejezhetik ki szolidaritásukat bebörtönzött pályatársaikkal, a Kádár-rendszerrel szembeni esetleges megvetésüket. A Kádár-rendszer kulturális ideológiája és főként gyakorlati politikája azonban lényeges vonásaiban eltért a korábbi korszakétól. A cenzúra ugyan nem szűnt meg, és továbbra is fontos szerepet kapott az ideológiai indoktrináció, rituális alkalmai azonban megritkultak. A tiltás és az engedélyezés kettőssége helyett a 60-as évek elejétől finomabb eljárásokra tért át a rezsim, amit a kultúrpolitikai viták és alkuk megszaporodása is jelez. A komplexebb esztétikai tapasztalatokat továbbra is alárendelte az ideológiai szűrés szempontjainak, de ellenőrzött módon és gyakran sokévnyi halogatással biztosította a művekhez való hozzáférést. Kis példányszámban, és szinte minden esetben húzásokat, egyéb beavatkozásokat elszenvedve megjelenhettek olyan művek, amelyeket a kiadói lektorok ideológiailag ellenségesnek minősítettek, és a kultúrpolitikai apparátus, amibe a kritikusok egy részét is bele kell értenünk, nagy súlyt helyezett arra, hogy az ilyen műveket alapos „marxista” világnézeti bírálat fogadja.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave