Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Csalog Zsolt: Parasztregény

Magyarországon a 60-as évtized elejétől lehetünk tanúi a korábban burzsoá áltudománynak minősített szociológiai tényfeltárás lassú újjáéledésének. E folyamat eredménye és egyben legfontosabb állomása volt, hogy 1963-ban az MTA Filozófia Intézetében létrejött egy szociológiai kutatócsoport, amely a korábbi miniszterelnök, Hegedűs András vezetése alatt Szociológiai Kutatóintézet néven 1965-ben önállóvá vált. 1970-ben az ELTE Bölcsészkarán is megalakul a Szociológiai Tanszék. Ugyanebben az évben a Központi Statisztikai Hivatalban létrejött egy, a társadalmi rétegződés, mobilitás és a szegénység kutatásával foglalkozó munkacsoport. Ezt előbb Andorka Rudolf, majd Kemény István vezette. Ekkor és a későbbiekben is több olyan munkatársa volt a különböző szociológiai kutatócsoportoknak, akik e munkájukkal összefüggésben íróként is jelentőset alkottak. Az említett Konrád György mellett ilyen például Csalog Zsolt, Berkovits György, Hernádi Miklós, Hankiss Elemér, Závada Pál. A szociológiai szemlélet megerősödése nem egyedülálló a kor magyar irodalmában. Hasonló folyamat zajlott le a filmművészetben is. 1969-ben fiatal filmrendezők, operatőrök (Grunwalsky Ferenc, Magyar Dezső, Mihályfy László, Pintér György, Sipos István) és forgatókönyvírók (Ajtony Árpád, Bódy Gábor, Dobai Péter, Kardos Csaba) egy csoportja kiáltványt bocsátott ki Szociológiai filmcsoportot! címmel. Célkitűzésük a szociológiai gondolkodás bevitele volt a dokumentumfilmek látásmódjába.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave