Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tar Sándor

Tar Sándor novelláinak ábrázolásmódja is a szociográfia és az irodalmi riport műfaji hagyományaiból indult ki. Paraszti és munkáskörnyezetben játszódó műveinek hősei nem egy-egy társadalmi osztály vagy probléma reprezentánsai, hanem egyénített, többnyire reménytelenül elrontott sorsú emberek, akiket leginkább tárgyi környezetük, nyelvük, színre vitt érzésviláguk és gondolkodásmódjuk jellemez. Éppen ezért Tar novellisztikája nélkülöz minden dokumentumszerűséget. Az általa felvázolt világ mindig állapotszerű, a változás valódi lehetőségét ritkán villantja fel. Szenvtelen, külső nézőpontú elbeszélésmódja egyenrangú szólamként, idézetszerűen vagy a függőbeszéd eszközeit használva, beépíti hősei sivár, töredezett nyelvi világát. Poétikáját elsősorban éppen ez a tényező, a nézőpontok lebegtetésével együtt járó szabad függőbeszéd távolítja el a szociográfia és a riport műfajiságától. Novellái egyaránt elutasítják az ideológiai logikák jegyében fogant ítéleteket és a tragikus stilizáltságot, ahogyan az artisztikus kidolgozottság és az értelmezés, a magyarázat furorja is távol áll tőlük. Kis terjedelmük ellenére a nyelvi rétegek, a hivatali, az üzemi, a kocsmai, az utcai és az elbeszélői nyelv ütköztetésével érnek el extenzív hatást.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave