Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Grendel Lajos: Éleslövészet

A felvidéki magyar irodalom az 1970-es évek folyamán lépett érintkezésbe a korabeli európai irodalom késő modern és az alakulóban lévő posztmodern formáival. Ebben a folyamatban ösztönzőleg hatott a nagy korszakát élő cseh irodalom közvetlen hatása is. Az ennek eredményeként végbemenő szemléleti megújulásban elvitathatatlanul fontos szerepet játszott Grendel Lajos prózája. A kisebbségi lét politikai ideológiáktól mélységesen terhelt tematikájának újragondolása először nála tette szükségessé bonyolultabb, megújított elbeszélői szerkezetek alkalmazását. Ha Lengyel Péter prózájáról szólva abból indultunk ki, hogy a 20. századi modernség nyelvi, pszichológiai és technikai-mediális tapasztatai mindinkább kétségessé tették azokat az ismeretelméleti feltételeket, amelyeken a nyelv, a világ és a személyesség formaalkotó folytonossága nyugodott, akkor mindehhez hozzátehetjük, hogy a kisebbségi magyar irodalom olyan klasszikus műveinek esetében, mint Tamási Áron Ábel-trilógiája, e hármassághoz egy további tényező járult, a jelképesen kitüntetett egyes ember és a kisebbségi közösség sorsa közt felismerhető folytonosság. Ehhez a hatáselemhez Gion Nándor és Szilágyi István is ragaszkodott, sőt meg is erősítették. Ebből fakadt a Kő hull apadó kútba motivikus zártsága, a Virágos katonában pedig ez emelte a regénytér fölé jelképként a Kálváriát. Grendel a homogén közösségi történet helyett magántörténeteket láttat, amelyek nem szakadnak el a kisebbségi léthelyzet feltételeitől, de kapcsolatuk bonyolultabb az egyszerű folytonosságnál.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave