Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Esterházy Péter

Esterházy Péter írásművészetének legradikálisabb kezdeményezései alighanem azok, amelyek az esztétikai tapasztalat és az etikai orientáció – a modernség történetébe oly fontos szerepet játszó, ámbár mindig bizonytalan – sokszorosan kikezdett kapcsolatának újragondolására ösztönözték az olvasót. E bizonytalan kapcsolat a szerző és szöveg, a műben keresett erkölcsi személy és az esztétikai tárgy alkotójának kölcsönös feltételezettségéből merítette erejét, lehetővé téve az esztétikai élmény etikai aspektusainak viszonylag egyszerű felvázolását. Jól mutatja ezt a közép-kelet-európai modernség története során újra és újra napirendre kerülő témák szerkezete, mint amilyen az író, az irodalmár társadalmi felelőssége, amely feltételezi, hogy egy mű csak rá jellemző nyelve az esztétikai regiszterből lefordítható a szociális együttélés során használt egyéb nyelvekre, és így intakt üzenetek, tanulságok vonhatóak le belőle. Esterházy prózája a Termelési regény (1979) megjelenésével kétségtelenül összezavarta az esztétikai és az etikai szféra amúgy is kétséges, ám hatását tekintve sokszor meglehetősen regresszív viszonyát, és ezt legkevésbé sem az etikai szféra kiiktatása végett, hanem a tisztázó újratárgyalás ajánlatával tette. Ugyanez a kettős viszony jellemzi Esterházy szokatlan irodalmi tér-idő szemléletét, amely a szövegegység elvetésével és így a szöveg önazonosságának, valamint befejezhetőségének megkérdőjelezésével (Kulcsár-Szabó Zoltán 1997: 6) egyszerre mutatja a modernség hagyományából való kilépés szándékát és e hagyománynak az őszinte tiszteletét, megerősítését.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave