Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Balla Zsófia

Balla Zsófia költészete két irányból, Nemes Nagy Ágnestől és még inkább a Nemes Nagy-i líra számára kiinduló pontot jelentő Rilkétől vette át a tárgyias költészet kartéziánus eszményeit. A látható mögött valami állandóra irányuló és a tárgyat keletkezésében alakzatként újrateremtő költői szemlélet Balla Zsófia életművének uralkodó alapeleme, amely nem ritkán egészen más poétikákkal szembesítve egyre erőteljesebb vonásokkal egészül ki köteteiben. Feladatának elsősorban a világ eltörlését és képi újrateremtését tekinti. Az 1968-ban Bukarestben megjelent első kötet, A dolgok emlékezete, a pálya egyik legkiemelkedőbb alkotása, a nyelv és az emlékezet sajátos viszonyát beszéli el, egyben jelzi a metapoétikus reflexió igényét és önálló versalakító lehetőségeit. A tárgyias kötészet felszámolja a tárgy vagy az emlék létének saját idejét, és az alakzat időbeliségét állítja a helyére. „Van erre szó, de nincs emlékezet” – olvasható az Ünnepet című versben. Jellemzője e költészetnek, hogy az emlékezés retorikája erkölcsi tartalmakat nyer, ugyanakkor mivel az életrajzi háttérből újra és újra kiemelkednek a korán elveszített édesapa vonásai és az elhalt gyerek hiánya, a tárgyias poétika fenyegetést is hordoz, hiszen ahogy a Pokolraszállás című vers kifejezi, „minden emlékezés újra eltemet”. Balla Zsófia költészete az 1975-ben megjelent Vízláng című kötetben a hallgatás határán megszólaló beszéd elliptikus szerkezeteiből és paradoxonaiból építkezik, ugyanakkor a Tandori- és később a Petri-hatás befogadása jól mutatja, milyen lehetőségek nyílnak az újholdas eredetű poétika és a metafizikus hagyományokat nagyobb gyanakvással kezelő, újszerűbb nyelvszemléletek találkozására. A nyelvkritikai szemlélet az alakzatokra utalt emlékezetpoétika problematizálódásával jelenik meg ebben a rilkei, Nemes Nagy-i hagyományban.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave