Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Nádas Péter

Az Emlékiratok könyve megírásával párhuzamosan keletkezett Nádas Péter három hosszabb színpadi műve, a Takarítás (1978, bemutató:1980), a Temetés (1980, bemutató: 1982) és a Találkozás (1981, bemutató: 1985). Ahogyan Pilinszky színházfelfogásának, úgy Nádasénak is fontos eleme a színpadi illúzió és a dramatikus eszközökkel előadott történet egységében megalapozott korabeli magyar színház kritikája, egyfajta esztétikai ellenállás, amely egyrészt az európai posztdramatikus színház első klasszikusainak (Grotowski, Wilson, Kantor, Grüber) tapasztalataira, a magyar drámairodalomban pedig elsősorban Mészöly Miklós kísérleteire támaszkodhatott. Ami a színpad tér- és időviszonyainak allegorizálását illeti, nyilvánvaló a kapcsolat Az ablakmosó és a Temetés között. Nádas drámáinak befogadásában mindmáig két egymást erősítő tendencia érvényesül. Az előadások és az esztétikai reflexiók egyfelől a drámák szertartásjellegét emelik ki. Ez az aspektus elsősorban a megismételhetetlen jelen idejű történésként értett előadás partitúraszerű megkomponáltságára hívja fel a figyelmet, ami a színház jelhordozó tényezői közül az időkezelés ritmusából és a színpadi testképekből, a mozgásokból, a testi viszonyokból bontakozik ki. Nádas színháza zenei fogantatású, ismétlésekből, megfordításokból és tükörszerkezetekből épül fel, a ritmusegységek és a ritmusváltások pontos ismeretét írja elő, és jelentős szerep jut benne a szünetnek, a csendeknek. A Találkozás mindemellett élő zenekart is szerepeltet a színpadon, a bemutatóhoz Vidovszky László komponált zenét.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave