Kenesei István (szerk.)

A nyelv és a nyelvek


Szerkesztői utószó

Valóban megvan a könyveknek a maguk sorsa, s ennek a könyvnek is eléggé változatos a története. Az olvasó ugyanis a hatodik kiadást tartja a kezében, sorrendben a negyedik kiadóváltás után. Amikor a rendszerváltás után a Gondolat Kiadó, mely a tudományos ismeretterjesztésre volt „szakosodva” a régi világban, tönkrement, úgy hittük, hogy a magyar tudományos könyvkiadás évszázados fellegvára, az Akadémiai Kiadó megfelelő otthont képes adni ennek a nyelvtudományt népszerűsítő kötetnek. A harmadik kiadás puhakötésű kötete ott is jelent meg. Csakhogy az MTA rövidesen eladta ezt a vállalatát és a külföldi tulajdonos többek között ettől a „profiltól” is megtisztította cégét. Így kerültünk tovább a Corvinához, amely viszont éppen bővítette tárgyköreit és elindította egyetemi tankönyveinek a sorozatát. Ez a negyedik kiadás azonban a korrektúramunkák kiadóbeli sajnálatos elmaradása miatt igen sok sajtóhibával és (ettől függetlenül, de ugyancsak sajnálatosan) viszonylag magas áron jelent meg. Mivel pedig az Akadémiai Kiadó profilja időközben átalakult és lehetővé vált, hogy új fejezetekkel kibővítve jelentessük meg könyvünket, az ötödik kiadással visszatértünk hozzájuk. A mostani hatodik kiadás újabb jelentős fejlesztést tartalmaz: régi tervünket valósítottuk meg, amikor Farkas Judit és Szabó Veronika segítségével feladatokkal egészítettük ki a fejezeteket. Ennek érdekében viszont le kellett mondanunk a honlapunkon ingyenesen hozzáférhetővé tett példányról, ami a nemzetközi gyakorlatban amúgy is kivételes eljárás volt. Mindamellett a megoldások és további feladatok továbbra is a korábbi honlapon találhatók: link.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 708 1

Ez a könyv ma talán a legsikeresebb és legnépszerűbb bevezetés és áttekintés a nyelvtudomány céljairól, területeiről és módszereiről. A középiskolai magyar nyelvtan ismeretén túl csupán egészséges érdeklődésre tart számot, arra, hogy az olvasó olyan kérdésekre keressen választ, hogy miképpen és miért változhat a nyelv, miben különbözik a magyar nyelv más nyelvektől, miben hasonlít a magyar más nyelvekre és általában a nyelvek mely tulajdonságai közösek és miben különböznek az állatok közlési rendszereitől, miképpen tanulja meg a gyermek az anyanyelvét, hogyan „veszítheti el” anyanyelvét a felnőtt egy agyi sérülés után, tudnak-e beszélni a számítógépek és egyáltalán milyen nyelvi mutatványokra képesek, mi köze a nyelvnek a gondolkodáshoz és így tovább.

A nyelv annyira része mindennapi életünknek, hogy észre se vesszük, amikor jól működik - éppúgy, ahogy testünk működése sem tűnik föl, hacsak nincs valami bajunk. A nyelvész persze nem orvosa, hanem kutatója, „anatómusa” ennek a különös és bonyolult emberi „szervnek”, amely mindannyiunk fejében lakozik. A nyelv leírásával, elméleti igényű elemzésével, az emberi tudat lényegi vonásaival ismerkedhetünk meg.

Kevés olyan ismeretterjesztő, illetve tankönyv lehet, amely - mint ez a kötet - 27 év óta tartja a helyét a könyvesboltokban, az iskolai, sőt egyetemi tananyagban és nem utolsósorban az olvasók polcain. A könyv 1984 óta rendszeresen megújított és bővített kiadásai sorában ez már a hatodik, és bár ez alkalommal új fejezetekkel nem bővült, most nemcsak a szaktudomány friss eredményeivel gazdagodott, hanem két fiatal nyelvész által összeállított és a fejezetek végére illesztett feladatokkal is, amelyek megoldásait, illetve a további feladatokat egy honlapról lehet letölteni, ahol ráadásul kérdéseket lehet feltenni és a válaszokat meg lehet vitatni.

A nyelv és a nyelvek világos tárgyalásban az egyes részterületek elismert szakértőinek a segítségével a legfontosabb témakörökön vezeti végig az olvasót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-a-nyelv-es-a-nyelvek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave