Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szó szerinti és a képes nyelv feldolgozása mint emberi agyi funkció

Minden alkalommal, amikor kísérleti tanulmányt írok, igyekszem az elméletek szempontjából semleges szavakat választani, kivéve, amikor történetesen egy bizonyos elmélet mellett érvelek; a szakterület olvasói számára ugyanakkor talán nem meglepő, hogy ez sohasem sikerül. Lehetetlen olyan szavakat találni, amelyek ne hordoznának (módszertani, elméleti vagy egyéb) terheket. Hasonlóan az, amit egy tudós igaznak tart, kibogozhatatlanul össze van fonódva kutatási gyakorlatával: hatással van a feltett kérdésekre, a használt módszerekre, a megfigyelt eredményekre, a kiválasztott elemzésekre, az előnyben részesített magyarázatokra, a nyitottnak tartott kérdésekre, ahogy arra is, hogy mindezek hogyan vannak papírra vetve. Elkerülhetetlen következménye ez a percepció, kategorizáció, kogníció, kommunikáció, emlékezet és cselekvés agyi szerveződésének. A nyelvfeldolgozás emberi agyi funkció (vagy talán pontosabban agyi funkciók koordinált összessége), s ennek fontos következményei vannak minden nyelvkutatóra nézve. Ez a legfontosabb tanulság, amit a nem szó szerinti nyelv kutatóinak át szeretnék adni. Mindazonáltal nem szónoki felhívás ez a pszicholingvistáknak, hogy dobják el módszereiket vagy mérőeszközeiket, és váljanak agykutatókká. Ehelyett inkább azt kérem, hogy mossuk ki az agyunkból az idejétmúlt feltevéseket (ezeket a következőkben részletesen kifejtem), amelyek akkor alakultak ki, amikor még sokkal kevesebbet tudtunk az (emberi) agy felépítéséről és működéséről, mint ma.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave