Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az olvasás fejlődése

Az olvasásban meghatározó kognitív területek (a moduláris elméletekben használt domainek) kapcsolatrendszere a gyakorlással együtt változik, így a kognitív architektúrán belül a nyelv, emlékezet, figyelem és észlelés kölcsönhatásában változó olvasási rendszer a fejlődés különböző szakaszaiban eltérő működési jellemzőkkel írható le. Az elmúlt mintegy három évtized empirikus kutatásai szerint az olvasás a legszorosabb kapcsolatban a nyelvi rendszerrel áll. A nyelvi fejlődés során megjelenő metaszint, azaz a nyelvről való tudás (nyelvi tudatosság) elérésében eltérő közvetítő folyamatok vesznek részt. A nyelvi tudatosság több összetevőre bontható, s ezek közül az olvasással legelterjedtebben összefüggésbe hozott fonológiai tudatosság nem kizárólag a spontán fejlődés része. Az olvasásfejlődés pszichológiai irodalmában fonológiai tudatosság néven az a hozzáférési tudás szerepel, amely lehetővé teszi a szavakat alkotó fonológiai egységek (szótagok, rímek, a szavakat alkotó beszédhangok) felismerését, azonosítását és a velük végzett műveleteket (Ziegler–Goswami 2005). A tipikusan fejlődő gyerekek többsége még iskolakezdés előtt eléri a fonológiai tudatosság első szintjét; hozzáfér a szótagokhoz, a szókezdő beszédhanghoz és a szóvégi szótaghoz (az angol szakirodalomban ez a rhyme). A második szint, azaz a szavak hangokra bontása olvasástanulás nélkül nem alakul ki (l. Goswami 2003).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave