Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az olvasás környezete

Az utóbbi években több olyan nagymintás vizsgálatot végeztek, amelyben a feltételezett kognitív tényezők és az olvasás szintjeinek kapcsolatát igyekeztek feltárni. Storch és Whitehurst (2002) óvodáskortól az általános iskola negyedik osztályáig követte 626 gyerek olvasásának fejlődését. A mért adatok összefüggéseinek feltárásához az SEM (structural equation modelling) eljárást alkalmazták és megállapították, hogy óvodáskorban a receptív és expresszív szókincs, valamint az alapozó készségek (pl. betűk ismerete, fonológiai tudatosság) között erős összefüggés figyelhető meg, s ez az iskoláskorban gyengül. Következtetésük szerint az olvasástanulás kezdetén az olvasási teljesítményt elsősorban a kódolási jellemzők határozzák meg, ám egy évnyi olvasástanulás után az olvasás pontosságának és a szövegértésnek a kapcsolata válik a legerősebbé. Később az olvasott szöveg megértése a nyelvi feladatokban mérhető teljesítménnyel mutat erős összefüggést.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave