Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szójelentések elsajátítása

A szójelentések elsajátítása összetett feladattal szembesíti a nyelvtanulót. Az anyanyelvét elsajátító gyereknek a szavak jelentését leggyakrabban a társalgási helyzetből kell kiszűrnie. Ahogy a nyelv más aspektusainak elsajátításában, itt sem jellemző az explicit tanítás: ritka az a helyzet, amikor a felnőtt rámutatással próbál jelentést társítani egy új hangsorhoz. Ha külső segítség nélkül kell a gyereknek kiemelnie egy új szó jelentését, hogyan fogja a helyzet végtelen sok lehetséges eleme és szelete közül a megfelelőt kiemelni? Ez a referenciális bizonytalanság indukciós problémája a szójelentés-elsajátításban, amelyet Quine (1960; 2002) példájával szokás illusztrálni: ha egy bennszülött a nyelvét nem beszélő idegen jelenlétében felkiált, hogy Gavagai! – miközben egy nyúl fut át előttük, az idegen elvileg nem tudhatja, hogy a gavagai a nyúlra, a futására, a nyúl valamelyik testrészére vagy a színére, esetleg más tulajdonságára utal; végtelen számú különböző dolgot jelenthet. A nyelvelsajátítás-kutatás egy jelentős része arra keresi a magyarázatot, hogy mi segíti a gyereket az indukciós probléma megoldásában, és a probléma ellenére miért olyan gyors mégis a szókincsgyarapodás.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave