Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A kétnyelvűség hatása a fejlődő kognitív rendszerre: előnyök és hátrányok

Az utóbbi húsz év viselkedéses és idegtudományi módszereket alkalmazó vizsgálatai sok kérdést megválaszoltak már arra vonatkozóan, hogy hogyan képes a felnőtt agy megbirkózni két nyelvi rendszerrel. Azonban az, hogy a fejlődő kognitív rendszer hogyan tud egyszerre két nyelvet elsajátítani, illetve, hogy ez mit jelent a rendszer számára, különböző elméleti feltevésekre marad nyitott. Az egyik lehetőség szerint a gyermek kognitív renszere túlterhelődhet a kétnyelvű környezetből származó inputtól, ami lassúbb információfeldolgozásban, illetve gyengébb teljesítményben nyilvánul meg. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a fejlődő agyra kihívásként hat a bonyolult nyelvi input és ez funkcionális és strukturális újraszerveződéshez és bizonyos területeken a fejlődési folyamat gyorsulásához vezethet. Az is elképzelhető, hogy két nyelv feldolgozása nem jelent semmiféle többletterhelést a gyermek számára, tehát nem várhatunk el különbségeket a kétnyelvű és az egynyelvű gyermekek fejlődési mintázatában. Bármelyik hipotézist támasztják is alá a kísérleti vizsgálatok a közeljövőben, ez fontos válaszokat adhat nemcsak a kétnyelvű elméről, hanem a kognitív rendszer általános szerveződéséról és fejlődéséről is.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave