Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A tárgyelmélet

A jelentés tárgyelméletének számos változata létezik, ezeknek több közös vonásuk is van. Egyrészt, mint említettük, a jelentést valamiféle tárgyként, dologként gondolják el, ám a jelentések nemcsak fizikai létezők lehetnek, hanem absztrakt tárgyak (pl. függvények) is. Egy másik közös vonás és előny, hogy a tárgyelméletek a nyelvi jelentést alaposan kidolgozott formális rendszerek segítségével jellemzik. A formális szemantikai elméletek legnagyobb része a tárgyelméletek közé tartozik. A formális szemantikai elméletek igen hatékonyak a nyelvi jelentés kombinatorikus, illetve produktív jellegének megvilágításában: abban, hogy véges sok jelentéssel bíró alapelemből végtelen sok összetett, különböző jelentéssel bíró egységet lehet fölépíteni. A nyelv szavai és mondatai közti viszony ennek az alappéldája. A mondatok a szavakból nyelvtani, vagyis szintaktikai szabályok alapján épülnek föl, azonban ezek a szabályok önmagukban még nem garantálják, hogy a nyelvtanilag helyes mondat egyben értelmes is lesz. Az (1) mondat nyelvtanilag nem kifogásolható: szórend, ragok, egyeztetés, stb. szempontjából rendben van, csak épp nincs értelme.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave