Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Fogalmi fejlődés

A fogalmi fejlődés kutatása mára szerteágazó területté vált, amelynek fő hangsúlyai nem is esnek teljesen egybe a fogalmak általános természetére vonatkozó kérdésfeltevésekkel. Az alapvető fogalmak azonosak, de a fejlődési vizsgálatokban kevés szó esik például a prototípus- és a mintapéldány-elmélet megkülönböztetéséről, vagy az olyan, empirikusan nehezebben megközelíthető elméletekről, mint a fogalmi atomizmus. Nagy hangsúlyt kap ugyanakkor az észlelési és az absztrakt információ viszonya, az, hogy a fogalmakat tanuló gyerekek mennyire használnak az észlelési információn túlmutató háttértudást, illetve az, hogy a gyermekkori fogalmi feldolgozás folyamatai mennyire hasonlóak a felnőttkori hasonló folyamatokhoz, illetve vannak-e jelentős ugrások, váltások a fejlődés során. Az alábbiakban először a csecsemőkor, majd a kisgyermekkortól az iskoláskorig tartó időszak fogalomfejlődési vonatkozásait tekintjük át.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave