Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Bevezetés

A szemantika és pragmatika elkülönítésének fő indítéka abban az általános felismerésben rejlik, hogy a mondatok értelme egy adott beszédszituációban, vagyis kommunikációs helyzetben olyan jelentéstöbblettel gazdagodhat, amely nem jelenik meg akkor, ha csupán önmagukban nézzük őket. A szövegkörnyezetből kiszakított, a kontextustól és beszélőktől elvonatkoztatott nyelvi egységek által hordozott jelentés szabályosságainak feltárásával és leírásával, annak logikai természetével a szemantika foglalkozik. A mindennapi nyelvhasználatban azonban a kijelentések mindig egy adott szituációban két vagy több beszédpartner között hangzanak el, ami szükségszerűen maga után vonja azt a megállapítást, hogy csak akkor lesz sikeres a kommunikáció, ha ismerjük a szituációt és a szövegkörnyezetet, valamint figyelembe vesszük a beszélő szándékait és a hallgató kompetenciáját. A jelentésnek tehát olyan komponensei is vannak, amelyek kívül esnek a szemantika vizsgálódási körén: ezeknek feltárásával és leírásával a pragmatika foglalkozik. A pragmatika elméleteinek kimerítő áttekintését angol és francia nyelven többek között Horn–Ward (2004); Huang (2006), illetve Moeschler–Reboul (1994) tartalmazza, a fontosabb eredeti munkák magyar nyelvű szemelvényeit pedig Pléh et al. (1997)-ben találjuk.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave