Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A téri kifejezések rendszere a nyelvekben

A téri kifejezések a téri megismerőrendszer számára elérhető végtelen számú méretet, formát és lehetséges elrendezést kategorizálják egy korlátozott elemszámú nyelvi címkehalmaznak megfelelően, ami lehetővé teszi a két rendszer közötti szerkezeti megfelelés vizsgálatát (Jackendoff 1992). A téri nyelv vizsgálata a kognitív pszichológiában a nyelv és a nemnyelvi megismerés kapcsolatának felderítési terepe és így szélesebb perspektívából az elme architektúrájáról árulkodhat: modulárisan szerveződik-e az elme és milyen az átjárás a megismerés egyes területei között? A specifikusabb kérdések a nyelvi relativitás kérdése körül forognak. A kutatások a következő lehetőségeket tesztelték: (1) a különböző nyelvek téri kifejezései egyetemes, nyelvektől független kognitív struktúrákra épülnek; ezeket a struktúrákat sokan veleszületett építőelemeknek is tekintik (pl. az ON, BAN, NÁL viszonyok (a téri viszonyokat és a feltételezett szemantikai primitívumokat kiskapitálissal jelöljük); Clark 1973; Jackendoff 1983; Landau–Jackendoff 2003; Talmy 1983); (2) ezeknek a kognitív kategóriáknak a formáját és szerkezetét a nyelv adja meg, és sem a kifejezések jelentése, sem a kifejezések nyelvi típusai nem univerzálisak (Levinson 1996; Lucy 1992; Whorf 1956); vagy (3) mind a tér, mind a nyelv kognitív struktúráinak hatása lehet a másik rendszer alakulására (Sinha et al. 1994; Bowerman–Choi 2001; Imai–Gentner 1997).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave