Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A téri kifejezések kibontakozása az anyanyelv-elsajátítás során

Számos vizsgálat irányult a téri kifejezések elsajátítási sorrendjének és az egyes nyelvekben az elsajátítási sorrendet meghatározó fogalmi és nyelvi tényezőknek a felderítésére. Parisi és Antinucci (1970) vizsgálatában gyerekek téri kifejezésekkel kapcsolatos értelmezési eredményei azt mutatták, hogy elsőként a topológiai viszonyokat kódoló kifejezéseket értik meg (BAN, ON), korábban, mint az euklideszi geometriát alkalmazó dimenzionális kifejezéseket (ALATT, MELLETT). A legnehezebbek a további megkülönböztetéseket is érintő dinamikus kifejezések voltak (MENTÉN). Tanz (1980, idézi Landau 1994) 2.5–5 év közötti gyerekeket vizsgált és arra kérte őket, hogy tegyenek tárgyakat egy referenciatárgy elé, mögé, és mellé. A gyerekek sokat hibáztak, de a hibák 96%-a a két fő tengely (oldalirányú és elölről hátra futó) mentén történt.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave