Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Számnevek

Óvodás korunkban és az általános iskola elején igen sok időt töltünk el a számnevek megtanulásával. Felnőtt korunkra észre sem vesszük, hogy mennyire bonyolult rendszerről van szó. Vajon mely számokat jelölhetik a következő számnevek: hártizen, négyhúsz, háromésharminc, egyszázkéttízöt, egyszázüreshárom? Az itt felsorolt példák más nyelvekből vett számnevek tükörfordításai. A hártizen az angol thirteen (13), a négyhúsz a francia quatre-vingts (80), a háromésharminc a német dreiunddreißig (33), az egyszázkéttízöt a kínai bai yi shi wu (125), és az egyszázüreshárom az ugyancsak kínai bai ling san (103) megfelelője. Ezek a tükörfordítások jól jelzik, hogy sokféle szabályt lehet alkalmazni a számok jelölésére, amely nemcsak a nyelvek között, hanem egy adott nyelven belül is nagy változatosságot mutat. Valószínűleg azon sem lepődtünk meg eddig, hogy a százhat és a hatszáz számnevekben ugyanaz a két összetevő szerepel, ahol az egyik változatban összeadást, a másikban viszont szorzást jelent.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave