Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Társalgás és szöveg: a diskurzus két értelme. Terminológiai kirándulás

A modern társadalomtudományokban számos szakterület foglalkozik a társalgás problémájával. Az 1960-as években vált ez központi kérdéssé a szociológiai érdekeltségű társas nyelvészet, a szociálpszichológia, a nyelv használatával foglalkozó pszicholingvisztika és a modern filozófia és logika együttműködésének keretében. Azóta a mai nyelvészetben, irodalomtudományban, néprajzban, szociológiában, szociálpszichológiában, pszichológiában és pedagógiában, valamint az okos gépek révén az informatikában is, a társalgás úgy jelenik meg, mint egy tágabb fogalom, a diskurzus egyik fontos alaptípusa. A diskurzus, a szöveg több, mint mondatok puszta összessége. A szövegek koherenciája a mondaton túlvezető szerveződés bizonyítéka. Az összekapcsolódásban a sorrendnek is nagy szerepe van. Nézzük meg az (1) példát.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave