Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A megszólítási rendszerek a társalgásban

A beszélgetőtársak elsődlegesen a megszólítással határozzák meg partnerségi viszonyukat. Számos nyelvben használunk meglehetősen összetett rendszereket, amelyek segítségével jelezzük, hogy mi hogyan észleljük és hogyan akarjuk kezelni a partner(ek) és a közöttünk lévő viszonyt. Az európai kultúrában az erre vonatkozó alaphelyzetet T és V helyzetként, a latin tu és vos, a Te és az Önök helyzet kettősségeként szoktuk emlegetni. A középkori latinságban a többes számú forma (magázás) a kettős császárság intézményéhez kapcsolódott. Mi, a római császár eredetileg azt jelentette, hogy a kelet-római császár és a nyugat-római császár együtt ad ki valamilyen rendelkezést (Brown–Gilman 1960/1975). Ennek felelt meg a jelölt felfelé udvarias forma a Vos/Ti. A T rendszer megvalósulása a tegezés (pl. magyar), keresztnéven szólítás (pl. amerikai angol). A magyarban természetesen lehet magázva keresztnéven szólítani (Kedves Ödön, maga még nem tudja…), nálunk ugyanis a keresztnéven szólítás az ismerősség jegyét hordozza, de nem feltétlenül azt, hogy egyívásúnak tekintik egymást a beszélők, ugyanakkor lehet tiszteleti formát használva tegezni is: Lajos bácsi, te is tudod, mikor lesz szünet. A V rendszer néhány megvalósulása: magázás, foglalkozásnéven (Doktor úr, Tanárnő) vagy kategóriák használatával történő megszólítás (bácsi, néni, uram, asszonyom stb.).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave