Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A társalgási mikro- és makroszerkezet

A 6. fejezet bemutatja e kétféle szerkesztés eszközeit szövegekben. A társalgásoknál a makroszerkezeti elemzés azzal foglalkozik, hogy milyen stratégiai célokat követnek a társalgók a beszélgetés során. Megnyilatkozáscsoportok közötti – rejtett, de a résztvevők által értelmezhető és értelmezett – összefüggéseket rejtő tömbökben képzelik el a társalgás építkezését. Arra kíváncsiak, hogy például egy szabad beszélgetésbe beékelt sztori elmesélése során hogyan kell a beszélőnek először egy metakommentárt tennie (Erről jut eszembe, hogy…), amivel felvezeti a kitérőt, majd hogyan kell a kitérőt a saját belső szerkezetének végén valamilyen poénnal zárni, amely megmutatja, hogy miért volt releváns, és azután valahogy visszatérni a társalgás fő vonalára (Na szóval, ezért nem megyek buliba két fiúval). Nem minden társalgásnak van stratégiai célja: a várakozók közötti csevegés (small talk) célja a csend keltette feszültség oldása és a kapcsolat fenntartása. Ugyanígy nem mindig kézenfekvő a stratégiai célok cselekvőkhöz rendelése sem. Egy adott társalgásban lehet a stratégiai cél közös (Ági és Feri tisztázzák baráti félreértéseiket vagy közös kirándulást terveznek), lehet, hogy Áginak van célja (pénzt akar kérni Feritől), Ferinek viszont nincs stratégiai célja, de ettől még résztvevő. De lehet eltérő is a két szereplő célja: a gimnazista Pityu meg akarja hódítani Icát, Ica viszont azt szeretné, ha Pityu összeismertetné Lacival.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave