Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az emberi nyelv és az állati közlési rendszerek strukturális és szociális összevetése

A nyelvkeletkezés kutatásának visszatérő kérdése a klasszikus spekulációk és a korai evolúciós értelmezések óta az emberi nyelv és az állati közlési rendszerek összevetése. Mint később látni fogjuk, ez szoros kapcsolatban van egy központi elméleti vitával: a folytonosság vs. minőségi különbség vitával. Ez a vita nem mondvacsinált visszavetítése egy lefutott témának: a mai összefoglaló kötetek, pl. Landsberg (1988) vagy Hurford et al. (1998) mind tartalmaznak külön programfejezeteket arról, hogy hagyjuk már abba a folytonosság–ugrás vitát. Látni fogjuk, miért nem egyszerű ezt még ma sem abbahagyni. A mai kutatás a strukturális nyelvészet, a szemiotika (az általános jeltudomány), az etológia és az idegtudomány megfontolásaiból kiindulva már nem elemekkel, hanem a rendszerrel foglalkozik, amikor összeveti a létező állati rendszereket és az emberi nyelvet. A 24.4. táblázat összefoglalja, hogy milyen eltéréseket szoktak kiemelni. Ne feledjük, hogy minden ilyen dologban van egy didaktikai csalás: nincs általában állati kommunikáció. Emlékeznünk kell rá, hogy a tényleges evolúciós folyamat tekintetében a strukturális összevetés óvatosan kezelendő, hiszen közvetlen relevanciával főként a főemlős–ember összevetések rendelkeznek, bár az újabb évtizedek madárkutatásai igen izgalmas analógiákat vetnek fel, mind a rendszerszerűséget, mint az elsajátítási mechanizmusokat illetően (Kabai 2011). Ráadásul néhány vonás, például a hajlékonyság és a neurális ellenőrzés éppen a főemlősöknél (is) kezd a tanulás és a szándékosság irányába módosulni.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave