Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Néhány módszertani megjegyzés

Egy sor módszertani dilemma és megfontolás származik abból a már többször említett tényből, hogy az autizmus spektrum zavarok esetei viselkedéses manifesztációikat tekintve igen változatos képet mutatnak. Ezek a dilemmák és megfontolások nagyrészt analógak azokkal, amelyek más, pszicholingvisztikai szempontból szintén releváns neurokognitív fejlődési zavarokkal kapcsolatban is felmerülnek (pl. specifikus nyelvi zavar, Williams-szindróma, Down-szindróma stb.), és itt is megkerülhetetlenek, mert a szakirodalmi adatok értelmezését is alapvetően befolyásolják. (Érvelhető ugyanakkor, hogy az átfogó intellektuális képességek változatosabb szintje miatt az autizmus spektrum kapcsán fokozottabban jelentkeznek ezek a módszertani nehézségek, mint például a Williams- vagy a Down-szindróma esetében.) Itt egyetlen, a mintaválasztással kapcsolatos fundamentális módszertani kérdéskörre térek ki röviden.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave