Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Értelmi fogyatékosság és a nyelv modularitása

A nyelv és egyéb kognitív rendszerek kapcsolatára vonatkozó legerősebb hipotézis a nyelv fodori értelemben vett modularitása. Egy kognitív funkció akkor moduláris, ha többé-kevésbé autonóm, komputációsan működik, területspecifikus és (sokak értelmezésében) veleszületett rendszer, amely modalitásspecifikus bemenetet dolgoz fel, és a központi folyamatok számára kevéssé átjárható (Fodor 1983). A modularisták közül Chomsky megkülönbözteti a nyelv fogalmi és komputációs összetevőit (pl. Chomsky 1980; l. még Hauser et al. 2002), és csak a komputációs részt (a szintaxist és a fonológiát) tekinti modulárisnak és a megismerés többi részétől függetlennek, míg a fogalmi összetevő, amely a szemantikát és a pragmatikát is magában foglalja, szerinte szorosabb kapcsolatban áll a megismerés többi részével. A nyelvnek ez a szemlélete bizonyos mértékig jelen van Pinker (1991) kétutas modelljében is, amely a (fogalmi rendszerrel szintén kapcsolatban álló) lexikon és a nyelvtan elkülönülése mellett érvel. Ebből a nézőpontból azt várhatjuk, hogy csak a nyelvtan, vagyis a (morfo)szintaxis és a fonológia az, ami bizonyos zavarokban szelektíven sérülhet (miközben a lexikon ép), vagy szelektíven érintetlen maradhat (míg a lexikon sérül). Ez a kettős disszociációs elv a klasszikus neurolingvisztika modellje a szerzett agysérülésekre.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave