Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Szigorú viselkedéselvű felfogás: Skinner

A huszadik század közepének radikális behaviorista irányzata Skinner munkássága. Az ő felfogása a pszicholingvisztika fejlődését főként közvetetten befolyásolta, miközben maga nem foglalkozott a majdani pszicholingvisztikában oly döntő humán kísérletezéssel. Általános felfogása szerint az ún. magasabb mentális folyamatok és a kultúra tételezése az emberi gőg eredményei. A tudományos megismerés célja az emberi viselkedés törvényszerűségeinek leíró leltárba vétele. Ebben a leírásban központi szerepet játszik a következmények (a jutalom és a büntetés) ellenőrzése alatt álló instrumentális viselkedés, ahol a viselkedés eszköz a jutalom elérésére. Ennek egyszerű formája az operáns kondicionálás, amikor egy állatnál a jutalom hatására megnő valamely kívánt viselkedés, például a pedálnyomás gyakorisága. Az „operáns” viselkedés azonban igen bonyolult is lehet. Az ember társas viselkedése, beleértve a nyelvet is, tengernyi környezeti ellenőrző tényező (kontingencia) hatása alatt álló operáns viselkedések összessége. A gyermek a környezeti megerősítések hatása alatt alakít ki sajátos „verbális viselkedéseket” (ezt nevezzük hagyományosan nyelvelsajátításnak). A felnőtt nyelvhasználata pedig a teljes megerősítési előtörténet ismeretében megjósolható jutalomszerző viselkedések kavalkádja. Mindezek mögött nincsen sajátos belső valóság.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave