Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Nyelvi univerzálék és paraméterek

A nyelvi leírás különböző szintjeinek tárgyalásakor röviden már utaltunk egy-egy olyan szerkezetre vagy nyelvtani sajátosságra, amely nyelvenként eltérő mintázatot mutat. Bár a nyelvek közötti különbségek tagadhatatlanok, a nyelvtipológia egyik legfontosabb eredménye (Dryer 1992; Greenberg 1978), hogy a nyelvi változatosság nem véletlenszerű és végtelen, hanem jól azonosítható és rendszerezett mintázatot mutat. Ezt a generatív nyelvészet az elvek és paraméterek bevezetésével igyekezett megragadni. Az elvek olyan nyelvtani szabályszerűségek vagy jelenségek, amelyek minden nyelvben egyetemesen megtalálhatók. Így például minden nyelvben vannak funkciószavak és tartalmas szavak, illetve ez utóbbi kategórián belül igék és főnevek. A paraméterek viszont olyan szerkezeteket formalizálnak, amelyek változatosságot mutatnak. A parametérek ennek megfelelően különböző értékeket vehetnek fel (általában + vagy – értéket, egy tulajdonság/szerkezet meglétét vagy hiányát jelezve). Parametrikus különbség például, hogy a kérdőszó felmozog-e a mondat elejére: a magyarban, az angolban igen, de például a kínaiban nem, a franciában pedig nem szükségszerűen (25).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave