Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Döntések a mondat igazságáról

Olyan eljárások tartoznak ide, melyek mondatok igaz-hamis voltának eldöntését vizsgálják, vagyis a megértést a mondat képviselte propozíció referensvilágához kapcsolják. Ezt azonban a forma függvényében teszik. Kérdésük például az, hogy a tagadás, mint mondattani változó hogyan lassítja a döntést. A vizsgálatok logikája többnyire a reakcióidő összegződő mintázatát követi, s a legtöbb kutatás valamilyen döntési modell érvényességét hivatott igazolni (például: hagyd el a tagadást, ellenőrizd a maradék mondat igazságát, ennek megfelelően hagyd igaznak, vagy váltsd tagadóra az igazságértéket, majd váltsd át még egyszer az igazságértéket a tagadás miatt). Az eljáráscsalád használata feltételezi, hogy egy mondat megértése nem csupán koherenciájának kérdése, hanem kilép az ismereti bázisba, illetve a valóságba. A kutatások kezdeti, kiinduló nyelvi kérdései: a tagadás, az ellentét és a téri viszonyok kérdése. Mutatójuk általában a reakcióidő, ilyenkor a hibás válaszokat (4–5%) kihagyják. Nehezített helyzetben azonban a hiba is előléphet függő változóvá. Az eljárásokat a 3.8. táblázat összegzi.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave