Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szófelismerés modelljei

A mentális szótár modelljei hagyományosan a vizuális szófelismerésből indultak ki, de ezt úgy kezelték, mint a szófelismerés általános modelljét. Ennek klasszikus példája Morton fentebb bemutatott modellje. Az eredeti, szigorúan modulárisnak minősülő, azaz zárt rendszerekkel és egyirányú információáramlással dolgozó modell (Morton 1969) nem tudta kezelni a többek között Wheeler (1970) által kimutatott szóelsőbbségi hatást sem. Ez azt jelenti, hogy egy betűfelismerési feladatban – pl. ha a b betű láttán egy gombot kell megnyomni – a valódi szavakban (pl. kabát) látott betűk azonosítása gyorsabb, mint az álszavakban vagy véletlen betűsorozatokban (pl. tabát) bemutatottaké, vagyis a szótári reprezentációk befolyásolják a szegmentumszintű feldolgozást. Efféle top-down kontextushatás egy szinttel feljebb is érvényesül. Marslen-Wilson (1975) kísérleteiben kimutatta, hogy ha a személyek összefüggő szövegben hallgatják a szót, már az első szótag alapján felismerik. Ha például szöveg hallgatása közben akkor kell gombot nyomniuk, ha állatneveket hallanak, és a szöveg valami olyasmi, hogy A vadász reggel magával vitte a kutyát, a vizsgált személyek a kutya hangalakhoz érve már a ku elhangzásakor lenyomják a billentyűt. A szó felismerése tehát mintegy 200 millisecundum alatt végbemegy, pedig maga a szó ennél jóval hosszabb.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave