Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Szándékos és önkéntelen emlékezet

Az erre vonatkozó kutatások – a szövegemlékezet kérdésében ugyanúgy, mint az egész emlékezetpszichológiában – két doktrínával szakítottak. Kimutatták, hogy nem igaz, hogy az önkéntelen emlékezés szervezetlen, mechanikus vagy illogikus. Évtizednyi kísérletsorozatot összefoglalva így jellemzi ezt Zincsenko (1961, 316): „[...] az önkéntelen megjegyzés nem mechanikus és nem esetleges. Ugyanúgy, mint a szándékos megjegyzésnél, itt is az anyag meghatározott értelmi feldolgozása folyik.” A másik megcáfolt legenda életkori jellegű, s arra vonatkozik, hogy a mechanikus, a szó hétköznapi értelmében verbális, nem megértésen alapuló emlékezés az emlékezet valamilyen szükségszerű korábbi életkori stádiuma lenne. Ismét Zincsenkót idézve (451): „[...] a mechanikus emlékezés nem az emlékezet egy fejlődési szintje, hanem sajátos formája, amely vagy értelmetlen anyaghoz, vagy az értelmes anyagnál fellépő megértési nehézségekhez kapcsolódik.” Milyen tények támasztják alá ezeket az általános és pedagógiailag igen fontos konklúziókat? A 6.6. ábra a legkönnyebb, narratív szövegekre mutatja olvasott szövegek értelmi egységeinek százalékos felidézését önkéntelen és szándékos megjegyzési feladatokat követően.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave