Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Szemléletváltás az elméletekben

A hagyományos szemléletben az olvasás hierarchikus modelljei összegződnek. Ennek lényege, hogy a kezdő olvasó (a kognitív pszichológia egyik mai irányzata erre inkább a naiv olvasó kifejezést használja) olyan hierarchikus rendben egymásra épülő készségeket sajátít el, amelyeknek szekvenciája a szövegértést szolgálja (Dole et al. 1991). Az ezen készségek birtokában lévő olvasót a hagyományos megközelítés olyan gyakorlott olvasónak (ma a „naiv” párjaként leginkább „szakértő olvasónak”) tekinti, aki bármit megért, amit olvas. Arra, hogy ez valóban így van-e, a fejezet későbbi részében visszatérünk. A hagyományos olvasáselméletekben az olvasó a szövegben közölt információ passzív befogadója. Ebben a megközelítésben a jelentés szerepe igen egyszerű; a jelentés maga a szövegben található, s az olvasó feladata ennek a reprodukálása. Ebben a leegyszerűsített megközelítésben az olvasás alapvetően az írott szimbólumok átkódolása hangzó megfelelőikbe, s ezen keresztül a szöveg jelentésének megalkotása. Az olvasásnak ez a pedagógiai megközelítést hosszú ideig erősen befolyásoló felfogása adatvezérelt, azaz bottom-up (Nunan 1991). Ennél erősebben fogalmaz McCarthy (1999), amikor ezt a felfogást kintről befelé, azaz outside-in folyamatnak nevezve azt kifogásolja, hogy ebben a felfogásban a jelentés helye valójában maga a nyomtatott szöveg, az olvasó ezt értelmezi, majd beépíti.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave