Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A nyelvbotlások

A nyelvbotlások természetes beszédbeli ritka előfordulásuk ellenére az első produkciós modellek fontos kiindulópontjai lettek. A nyelvbotlások (speech error) során a beszélő szándéka ellenére az elemek nem a megfelelő sorrendben kerülnek kiejtésre, vagy egy elem hiányzik vagy egy nem oda illő elem jelenik meg. Az egyik legkorábbi elképzelés, Sigmund Freud (1958) elmélete szerint a nyelvbotlások során egy olyan szó vagy gondolat jelenik meg a beszédben, amit a beszélő tudatosan nem kívánt kimondani. A freudi magyarázat azonban nem bizonyul elégségesnek többek között a spontán beszédben megjelenő hangcserék magyarázatára, olyan hibák megjelenésére, amelyek nem létező szavakat eredményeznek vagy például arra, hogy gyakran formai hasonlóság van a kiejtett és a kiejteni szándékozott szó között. Merrill F. Garrett a hetvenes években a mellett érvelt, hogy a beszédben előforduló hibák mögött a nyelvi struktúrához kötődő rendszerességet lehet felfedezni. Eszerint a hibák a normális produkciós mechanizmus működését tükrözik, mivel a hibák eloszlásának rendszerességeit az egyébként normálisan működő nyelvi produkciós rendszer befolyásolja (Garrett 1975).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave