Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A kategorizáció kérdése

A mentális lexikon megalkotásának másik kulcskérdése a célnyelv szavainak nyelvtani kategorizálása szófajok és ezen belül különböző szintaktikai, morfológiai és ontológiai osztályok szerint. Az innátista modellek számára ez alapvető probléma, hiszen az univerzális grammatika elvei szükségszerűen nem szavakra, hanem grammatikai kategóriákra utalnak. Ebben a megközelítésben „csizmahúzásnak” (bootstrapping) nevezték el a kategorizálás folyamatát, amely kifejezés az angol nyelvben kivételesen nehéz, külső segítség nélkül elvégzendő feladatra utal egy hosszabb vállalkozás kezdeti lépéseként. A funkcionalista modellek kevésbé, de valamilyen mértékben szintén olyan grammatikai elméletekre épülnek, ahol a nyelv mintázatai, konstrukciói elvonatkoztatnak az egyes szavaktól, és kategóriák köré szerveződnek. Számukra azonban a kategorizálás nem válik el élesen más mintázatalkotási mechanizmusoktól.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave