Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A gyermek nyelvalkotó készsége

Az első olyan átfogó nyelvelsajátítási modell, amely nemcsak a korai kategóriák kialakulását és rendszerét magyarázza, hanem a szintaktikai fejlődés későbbi folyamatát és mechanizmusát is, Slobin (1973; 1978; 1985a) nevéhez fűződik. Az előzőekhez hasonlóan Slobin kognitív hangsúlyú elméletében is fontos szerepet játszik az, hogy a nyelvi kategóriák a nyelv előtt meglévő kisszámú alapvető kognitív élménysémára épülnek (egy élő ágens valamilyen állapotváltozást okoz egy élettelen páciensnek; figura–háttér szerveződés, amelyben egy személy vagy egy tárgy valamilyen téri ösvény mentén mozog). Ami új az elméletben, az az, hogy Slobin kidolgoz egy sor tanulási stratégiát, amelyeket műveleti elveknek nevez, s amelyek a modell szerint lehetővé teszik a gyermek számára, hogy a nyelvi inputból kivonja a szabályszerűségeket, és megalkossa a célnyelv mentális nyelvtanát. Nyelvtanon Slobin kombinációs elvek rendszerét érti, amelyek meghatározzák, hogy hogyan kombinálhatjuk a nyelv morfémáit úgy, hogy a kívánt jelentést és kommunikációs funkciót fejezzék ki. A modell lényeges eleme, hogy ezek a műveleti elvek specifikusan nyelvtanulásra vonatkozó stratégiák, univerzálisak és velünk születettek. (Ezekről a feltételezésekről a következő alfejezet bővebben is szól.)

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave