Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A morfológia elsajátítása a magyarban

A magyarról is elmondható, hogy a toldalékok használata megelőzi a szintaxisét: a gyerekek elszigetelt többmorfémás szavakat produkálnak már azelőtt, hogy a többszavas megnyilatkozások megjelennének. A legkorábbi (körülbelül másfél éves korban megjelenő) morfológiailag összetett szavak inkább egyben megjegyzett formák, nem pedig kreatív morfológiai összetételek (MacWhinney 1985). Ahogy MacWhinney leírja, a ragozott alakok pontos formája is alátámasztja ezt a megfigyelést: a gyereknyelvi használat a felnőtt használati gyakoriságot követi, és az igéket gyakran egyes szám második személy felszólító módban tanulják meg, a testrészeket egyes szám harmadik személy birtokos esetben, az ételeket tárgyesetben, az eszközöket eszközhatározói esetben, és így tovább. A produktív raghasználat is korán megjelenik (az adatokat l. alább), és ahogy MacWhinney felhívja rá a figyelmet, a magyarban a nyelvi fejlődés szintjének talán jobb jelzője is a mondatokban szereplő szavak morfológiai komplexitása, mint az egyszerű szószámban mért mondathossz. A gyerekeknek nem okoz nagy problémát a toldalékok hozzáadása, inkább a kivételes allomorfok kiválasztása jelent nehézséget: ahogy az alább bemutatásra kerülő adatokból látni fogjuk, az allomorfia rendszerének stabilizálódása kisiskolás korig is elhúzódhat.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave