Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A társas-pragmatikai megközelítés

Egy alternatív megközelítés, Michael Tomasello társas-pragmatikai nézőpontja szerint a szótanulás során a gyerek nem azon fáradozik, hogy a szavak és a világ elemei között kialakítsa a megfelelő leképezéseket, hanem a kommunikációs helyzet által adott közös alapból kiindulva megpróbálja kitalálni a felnőtt közlési szándékát, amelyről feltételezi, hogy az adott helyzetben releváns. A társas-pragmatikai hangsúlyú nézetekben a nyelvelsajátítás egész folyamata a felnőtt intencióinak észlelésére épül, amelyet kiegészít a folyamat hátteréül szolgáló nyelv-, illetve kultúraspecifikus kommunikációs szokásokat tartalmazó közeg, és amelyet a gyerek további társas-kognitív képességei támogatnak. A nyelvelsajátítás, a nyelvi jelek és a szójelentések elsajátítása így folyamatát tekintve nem különbözik más kulturális hagyományok megtanulásától, és ezért nem igényel specifikus megszorításokat vagy szabályokat. A jelek felnőtt használatának megértésére tett kísérleteik során a gyerekek különböző értelmező stratégiákat használnak, amelyek azon a pragmatikai feltételezésen alapulnak, hogy a felnőtt jelhasználat valahogyan releváns a folyó társas interakció szempontjából: próbálják megérteni a felnőtt kommunikatív szándékait, és ennek alapján próbálják meg kitalálni a nyelvi kifejezésben az adott szó jelentését (Tomasello 2001). A szótanulás így természetesen jelentkezik a társas interakciós helyzetekben.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave