Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Konnekcionista megközelítések

A konnekcionista modellek minden eddig tárgyalt megközelítéstől eltérő képet festenek a tudásról és a tanulásról. Egy konnekcionista modellben a tudás egy mesterséges neuronokból (csomópontokból, nódusokból) álló hálózatban van jelen, de nem az egyes csomópontok hordozzák, hanem a csomópontok közötti kapcsolatok ereje (súlya). A tanulás nem más, mint a hálózaton belüli kapcsolatok erősödése vagy gyengülése az input függvényében. A konnekcionizmus sokáig a Rumelhart és McClelland nevével fémjelzett párhuzamosan elosztott feldolgozás (parallel distributed processing, PDP) szinonimájának számított (Rumelhart et al. 1986). A PDP-modellek lényege, hogy a hálózatot alkotó nódusok egy adott pillanatban bizonyos aktivációs szinttel rendelkeznek (általában 0 és 1 között), és a kapcsolatokon keresztül képesek más nódusokat gerjeszteni, illetve gátolni (azaz aktivációs szintjüket emelni vagy csökkenteni). A nagyszámú kapcsolaton keresztül akár egyetlen nódus aktivációja is igen bonyolult módon terjedhet tovább a rendszerben. A rendszerrel ingereket úgy közölhetünk, hogy bizonyos nódusok aktivációs szintjét egy adott mintázat szerint beállítjuk. A hálózatban az információfeldolgozás nem más, mint az input aktivációs mintázatának továbbterjedése. A tanulás ennek a folyamatnak a mellékterméke: az egyes kapcsolatok súlya a nódusok aktivációs szintjének függvényében bizonyos tanulási algoritmus szerint folyamatosan módosul. A legegyszerűbb tanulási algoritmus az ún. Hebb-szabály, amely szerint két nódus közötti kapcsolat minden lépésben a nódusok egyidejű aktivációs szintjeinek szorzatával arányosan módosul.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave