Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A prototípus-elmélet

A prototípus-elmélet a fentiekben leírt empirikus felfedezésekből és a rájuk épülő fogalmakból kristályosodott ki – így ismertetését tulajdonképpen már ott, a klasszikus elmélet kritikájánál elkezdtük. A prototípus-elmélet szerint fogalmaink strukturált mentális reprezentációk, amelyek azonban nem szükséges és elégséges tulajdonságokat foglalnak magukban, hanem valószínűségi jegyeket. Egy fogalmat alkotó valószínűségi jegyek a családi hasonlóság fent leírt elvei szerint szerveződnek (egy tipikus kategóriatagnak sok közös tulajdonsága van saját kategóriája más tagjaival, és viszonylag kevés közös tulajdonsága van más kategóriák tagjaival). A kategóriatagság egy küszöbmechanizmus alapján dől el: egy kategóriatagnak elégséges számú, a kategóriára jellemző tulajdonsággal kell rendelkeznie a tagsághoz. A kategóriatagság szempontjából lényeges tulajdonságok jelentős része azonban se nem szükségszerű, se nem elégséges a tagsághoz, mégis meglétük növeli a besorolás esélyét. Például a madarak jó része repül, de nem mindegyik – és nem csak a madarak repülnek. Tehát, bár a repülés se nem szükséges, se nem elégséges feltétel ahhoz, hogy valami madár legyen, azért mégiscsak jellemző a madarakra.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave