Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Fogalmak és észlelés: a perceptuális szimbólumrendszerek elmélete

A huszadik század második felében kialakult kognitív pszichológia és kognitív tudomány radikálisan szakított egy sok évszázados filozófiai hagyománnyal. E hagyomány szerint az emberi megismerés az észlelésen alapul, és az elme az észlelési modalitásokhoz kötötten reprezentálja a környezetet. A számítógép-metaforára épülő kognitív tudomány azonban elvetette ezt a felfogást, és amodális, szimbolikus rendszerekként kezelte a mentális reprezentációt, amelynek az észlelés csak bemeneti rendszere. Ez a felfogás több szempontból igen sikeresnek bizonyult: hatékony megoldásokat javasolt a produktivitás, a deduktív és induktív következtetés problémáira, az állítások szerkezetének reprezentációjára, az egyedi tárgyak és általános típusok közötti különbségtételre. Ugyanakkor a téri és idői reprezentációkat nehézkesen kezelte; ezen kívül nem sikerült empirikus evidenciát találni az absztrakt szimbólumok létére az elmében, viszont annál többet arra, hogy absztrakt tudásunk is szenzomotoros eredetű (Barsalou 1999). Ezért Barsalou amellett érvel, hogy absztrakt fogalmaink lehetnek észlelési természetűek is. Ezek az ún. perceptuális szimbólumrendszerek is lehetnek produktívak, képesek állítások szerkezetének megragadására, vagy következtetésre.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave