Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Lehetséges világok

A lehetőség fogalma alapvető a filozófia és a pszichológia számára egyaránt. Az emberi megismerés kulcsfontosságú jellemzője, hogy igen gyakran gondolunk el olyan helyzeteket, amelyek nem részei a valóságnak – a pillanatnyi, bennünket körülvevő környezetnek, illetve általában a teljes univerzumnak, amelyben élünk. Munka közben ábrándozhatunk arról, hogy milyen jó lenne az Adriai-tengerben fürdeni, ahogy előző nyáron; de elgondolhatjuk azt is, hogyan alakult volna a világ, ha Magyarország nem vett volna részt a második világháborúban. A filozófia szempontjából fontos szempont, hogy bár a nem a valóság részét képező lehetőségekhez csak képzeletünk és gondolkodásunk útján tudunk hozzáférni, mégis az, hogy mit tudunk elgondolni, nem szükségképpen esik egybe azzal, hogy mi lehetséges, és mi nem. El tudjuk például képzelni, hogy egy egér beszélni tud és olyan értelmes, mint egy ember (miközben mérete akkora, mint a létező egereké), ám ilyesmi nem lehetséges, mert ellentmond a természeti törvényeknek. Mauritius Escher grafikái között is sok olyat találunk, amelyek tiszta, egyértelmű ábrázolásai lehetetlen helyzeteknek (15.1. ábra).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave