Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A klasszikus elmélet problémái

A klasszikus elmélet legsúlyosabb problémája az, hogy fogalmaink túlnyomó többsége nem definiálható – ez alól csak a matematika és a formális logika fogalmai (illetve talán egyes hétköznapi fogalmak, például a rokonrelációkra vonatkozók) kivételek. Próbáljunk például szükséges és elégséges kritériumot adni az ASZTAL fogalomhoz. Négy lába van? Nem szükséges (nem minden asztal négylábú). Vízszintes lapja van? Nem elégséges (más bútoroknak, illetve tárgyaknak is lehet vízszintes felső felületük), és talán nem is szükséges (pl. egyes íróasztalok írófelülete enyhén döntött). Sokáig próbálkozhatnánk még, garantáltan sikertelenül. Vegyük észre, hogy szükséges, de nem elégséges feltételt könnyű megadni az ASZTAL fogalmához (pl. szilárd anyagból van), sőt, elégséges, de nem szükséges feltételt megadni is könnyű (ami pontosan olyan, mint az otthoni ebédlőasztalunk, az asztal). Szükséges és elégséges feltétel azonban, úgy tűnik, nem adható meg. Hasonló problémába ütközünk az AGGLEGÉNY fogalma esetén. A katolikus egyházfő nőtlen felnőtt férfi, mégsem agglegény – ő egyszerűen nem tartozik bele e fogalom extenziójába. A homályos esetek további problémát jelentenek: mi a helyzet egy névleg házas férfival, aki egyedül él a lakásában, teljesen úgy, mint egy tipikus agglegény? Vagy egy családos férfival, aki élettársával gyerekeket nevel, noha nem kötöttek házasságot? Fodor (1981) további érveket sorakoztat föl a definíciós felfogás ellen.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave