Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Lexikális kétértelműség és munkamemória

A szakirodalom alapvetően két modellt tárgyal, amelyek részben egymásnak ellentmondó módon feltételezik a munkamemória szerepét a lexikális kétértelműség (például dob, amelynek van egy főnévi és egy igei jelentése is) feldolgozásában. Az aktivációs hipotézis szerint a nagy és kis munkamemóriájú személyek közötti egyéni különbségek azért jelennek meg, mert a nagyobb kapacitással rendelkezőknek elegendő erőforrásuk van mindkét jelentés fenntartásához (Miyake et al. 1994). Az inhibíciós elképzelés ezzel szemben azt feltételezi, hogy a különbség nem a tárkapacitásban, hanem a gátlás folyamatának flexibilitásában jelentkezik (Gunter et al. 2003). A nagy munkamemóriával rendelkező személyek sokkal rugalmasabban alkalmazzák a gátlást az egyes alternatív lehetőségek között, mint a kis memóriaterjedelemmel rendelkezők. Jóllehet a szakirodalomban fellelhető adatok inkább a gátlási flexibilitás hipotézisének alátámasztása felé konvergálnak, érdemes megjegyezni, hogy a főként EEG módszerre épülő kísérletek a munkamemória hozzájárulásának pontos természetével kapcsolatban egymásnak ellentmondó eredményeket mutattak: míg Gunter és munkatársai (2003) jelentős különbséget mutattak ki a kis és nagy munkamemóriájú személyek EEG mintázata között, addig Wagner és Gunter (2004) hasonló kísérleti elrendezést alkalmazva nem kapott korábbi eredményeikkel összhangban lévő adatokat.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave