Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Parkinson-kór és nyelvi funkciók

A Parkinson-kór (PD) a demencia részben öröklődő, tisztázatlan eredetű formája (Parkinson 1817). Az agy olyan területein, ahol az információ idegsejtek közötti áttevődését a dopamin végzi, pusztulás indul meg. Egy másik átvivő anyag, az acetilkolin rendszere is károsodik. Az öröklött típusú Parkinson-kór tünetei 40–45 éves korban jelentkezhetnek, ilyenkor gyakori, hogy a károsodás csak az egyik oldali végtagokat érinti, először csak kisebb mértékben, majd egyre erőteljesebben. A motoros funkciók tekintetében feltűnő a változás: lelassul és elbizonytalanodik a mozgás, lassul a gondolkodás, a beszéd halk és monoton lesz. Dizartria lép fel. A kéz finommozgásának elvesztése miatt sérül az íráskészség is. A beteg remeg; ez a remegés érintheti a kezet, a lábat és a fejet is. A nyelv és a beszéd tekintetében is sérülések mutatkoznak. Mondatmegértési zavarok lépnek fel a szerkezetileg bonyolultabb és hosszabb mondatok esetén már a kór korai és középsúlyos szakaszában is (vö. Hochstadt et al. 2006; Caplan–Waters 1999; Grossman et al. 2001; 2002a;b; Skeel et al. 2001). A betegség súlyos szakaszára sérül a konfrontációs képmegnevezés, a szavak jelentésének az elérése. A korai és a középsúlyos szakaszban lévő betegeknek nem okoz nehézséget a számok visszamondása a hallott sorrendben (számterjedelem-teszt), viszont csökken a számsorok fordított sorrendű visszamondásának képessége. A központi végrehajtó már a korai szakasztól érintett. Nem marad ép a lexikon sem: Parkinson-kórban elsősorban a nyílt szóosztályok, azaz a tartalmas szavak az érintettek.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave