Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Mozgásleírások

A mozgásos eseményeknek a mozgó tárgy (a figura), a háttér és a mozgás módja mellett fontos eleme az ösvény is, amelynek mentén a mozgás történik (Talmy 1975). A mozgásleírások a mozgás irányát megadva kétféle ösvényt különböztetnek meg: a FORRÁS-leírásokban a mozgó tárgy távolodik a háttértől, a CÉL-leírásokban közeledik a vonatkoztatási tárgyhoz. Ezek nem feltétlenül jelentenek konceptuálisan is (intencionális) célt és forrást (pl. a macska beleesett a kútba), de a mozgás végpontja és kiindulópontja sem fedi le konceptuálisan megfelelően ezt a két nyelvi kategóriát. Sok nyelvben nem lehet egy mondaton belül egy forrás és egy cél kifejezést is megadni (Levinson 2003). Ezeket a mozgásösszetevőket egyetemesen minden nyelv kódolja (és emiatt van, aki szerint nyelv előtti reprezentációk: Lakusta et al. 2007), de a két ösvény kódolása nem szimmetrikus: a CÉL reprezentációk kitüntetettek az eseményreprezentációkban (Csibra et al. 1999), és a CÉL típusú kifejezések a nyelvi leírásokban is előbb és gyakrabban jelennek meg.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave