Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Percepciós kutatások

A percepciós kutatások arra keresik a választ, hogy miként képesek a hallgatók csupán a beszédhangból, tehát tartalomtól függetlenül megállapítani a beszélők érzelmeit, hogy melyek azok a paraméterek, amelyek a legfontosabbak egy-egy érzelem felismerésében. A legtöbb percepciós kutatásban először arra kérnek hivatásos vagy laikus színészeket, hogy egy bizonyos standard tartalmú vagy értelmetlen szót, kifejezést vagy mondatot adjanak elő több különböző érzelmi töltettel (Johnson et al. 1986; Banse–Scherer 1996). Hogy megkönnyítsék a színészek dolgát és hozzááruljanak a hiteles előadásmódhoz, a mondatokat gyakran egy-egy szituációba ágyazzák. A végső elemzésbe azonban csak a célmondatot veszik bele, a többi szövegrészt figyelmen kívül hagyják. A színészek által elmondott mondatok listáját random módon játsszák le a vizsgálati személyeknek.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave